Baskı Teknikleri

Nakış Baskı

Nakış baskı, kumaş üzerine iğne ve iplik kullanılarak desen veya yazı oluşturulması anlamına gelmektedir.

Nakış Baskı, kumaşın türüne, ipliğin kalitesine, iğnenin boyutuna ve desenin zorluğuna göre farklı teknikler ve stiller içerir. Nakış baskı, yüksek kalite ve dayanıklı bir görünüm sağlar.

İş kıyafetlerinizde kullanılacak kurumsal logonuzu dilerseniz nakış baskılı olarak üretebiliyoruz. Kurumsal logonuz, özel bir nakış yazılımıyla dijital formata dönüştürülür ve ardından renk, dikiş sayısı ve dikişi yönü belirlenerek nakış makinelerine sabitlenen kumaşlara işlenir. Nakış baskısı dijital baskıya oranla daha maliyetlidir.

Dijital Baskı

Dijital baskı materyallerin dijital ortamdan doğrudan basılmasını sağlayan bir yöntemdir. Dijital baskıda, bilgisayar ve dijital yazıcılar kullanılarak baskı işlemi gerçekleştirilir. İş kıyafetlerinde kumaş türüne göre transfer, Direct to Film (DTF) veya Direct to Garment (DTG) tercih edilmektedir. DTF baskıda kumaşa doğrudan baskı yapmak yerine, özel bir filme baskı yapılır, daha sonra bu film kumaşa transfer edilir. Bu sayede, daha fazla kumaş çeşidine, daha kolay ve daha hızlı bir şekilde baskı yapılabilir. DTF baskı sistemi, bir DTF yazıcı, bir kürleme makinesi ve bir pres makinesinden oluşur. DTG baskıda ise, özel bir yazıcı kullanılarak kumaşa doğrudan baskı yapılır. DTG’de sadece pamuklu veya
pamuk karışımlı kumaşlara baskı yapılabilir. DTG baskıda, yazıcı, ön işlem makinesi ve kürleme makinesi kullanılır. Ön işlem makinesi, kumaşı baskıya hazırlamak için özel bir sıvı ile kaplar. Kürleme makinesi ise, kumaş üzerindeki mürekkebin sabitlenmesini sağlar.